top of page

2023 İK TRENDLERİYılın o zamanı geldi: Yeni adaptasyonlara ve dönüşümlere gebe olan yeni bir yıl zamanı! Elbette bu değişimler ve gelişimler bir önceki yılların olaylarından etkileniyor.

Artık pandemi sonrası sayabileceğimiz 2023 senesini İK özelinde düşünürsek iş ortamlarında ne gibi koşullar bekleniyor? Sizin için Forbes'ten derledik:


1- Uzaktan/hibrit çalışma politikaları sunulması


Pandemi sürecinde pek çok kişinin evden çalışmaya başlamasıyla bazı işler için ofise gitmeye hiç gerek olmadığı daha iyi fark edildi. Öyle ki salgının yatışmasından sonra ofise dönülmesini zorunlu kılan şirketler çalışanlarından tepki gördü. Çalışanlardan elde edilen verilere göre konforlu bir şekilde evden çalıştıkları dönemde daha mutlu ve üretken hissediyorlardı. Bu sebeple 2023’te, rekabetçi kalabilmek ve yetenekli çalışanları işe alıp işte tutabilmek adına daha fazla şirketin çalışanlarına uzaktan ya da hybrid çalışma seçeneklerini sunması bekleniyor.

Ayrıca uzaktan/hybrid çalışma modelleri için sanal gerçeklik (VR) teknolojisinden yararlanarak oluşturulacak sanal ofislerin iş hayatında popülerleşmesi de bekleniyor. (Dank,2022)


2- İşyerinde "önce insan" kültürünün ve genel refahın oluşturulması

Çalışanların çoğu artık hem iş yeri hem de kişisel stres düzeylerinin arttığını bildirmeye başladı. Bu ifadeyle, tükenmiş, takdir edilmemiş, emeğinin karşılığını alamamış veya saygı duyulmamış hissettiklerini kastetmiş olabilirler. Eğer dikkate alınmazsa, bu duyguların üretkenliği azaltması ya da istifa etmeye sebep olması kaçınılmaz olabilir. Bunların oluşumunu önlemek için daha çok şirketin “önce insan” kültürünü: çalışanlara değer verildiklerini ve saygı duyulduklarını hissettirmeyi eksik etmeyen bir şirket kültürünü benimseyeceği öngörülüyor.


3- Çocuk bakım yardımlarının sağlanması


Çocuk bakımının çalışan anne-babaların işteki üretkenliği ve katılımı üzerindeki etkisi büyük. Çocuk bakımının maliyeti arttıkça ve bakıcı bulunabilirliği zorlaştıkça, çok sayıda ebeveyn evde çocuklarına bakmak için ihtiyaç haricinde işyerinden erken çıkıyor.


4- Karar alım sürecinde algoritma ve veri kullanılması


İK uzmanları, çalışanlar hakkında bilinçli kararlar almak için yapay zeka teknolojisi tarafından yönlendirilen temel ölçümler ve algoritmik yöneticiler hakkında veri toplamayı kullanabilir. Algoritmik yöneticiler, büyük miktarda veriyi işlemek için vazgeçilmez bir araç olabilir ve İK profesyonellerinin omuzlarına düşen karmaşık karar verme süreci için gittikçe daha da popülerleşecek yardımcılar olacaklar.

Algoritmik yöneticileri programlarken ve çalıştırırken, önceden var olan İK verilerindeki herhangi bir önyargının entegre edilmediğinden emin olmak önemlidir. Bu şekilde, yeni veya yeniden yazılan algoritma çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık ilkelerini destekler.


5- Masasız çalışanlar için koşulların iyileştirilmesi


Oliver Wyman Forum Küresel Tüketici Duyarlılığı 2021 Anket sonuçlarına göre, birçok masasız çalışan, kötü koşullar ve maaş nedeniyle işlerini bıraktı, ancak koşullar iyileştirilseydi kalmayı düşüneceklerdi. Bu verileri dikkate alan şirketler daha iyi tazminat paketleri, yukarı doğru hareketlilik ve kariyer gelişimi için fırsatlar, daha fazla program esnekliği ve iş-yaşam dengesini iyileştirmeyi şirket hedeflerinde önceliklendirebilirler.


6- Sosyal medyayı etkin kullanarak amaca yönelik organizasyonlar oluşturulması


Sosyal medyanın etkisi artmaya devam ettikçe şirketler, vizyonları ve kurumsal hedefleriyle ilgili olarak sosyal medya varlıklarının ve imajlarının öneminin hızla farkına varıyorlar. İK bölüm başkanı ve diğer İK profesyonelleri, şirketin misyonunu ve markasını yönetmek ve tanıtmak için sosyal medyayı bir araç olarak kullanabilir.


7- Liderlik gelişimi, beceri geliştirme ve eğitime yatırım yapılması


Liderlik gelişimine yatırım yapmak, şimdiden İK'nın sorumluluklarının kritik bir bileşeni haline geldi ve önemi 2023'te de artmaya devam edecek. Rekabetçi kalabilmek ve üretkenliği yüksek tutabilmek için şirketlerin hem teknik hem de sosyal becerilerde bilgili liderlere ihtiyacı var.

Çalışanlar genellikle bir şeyler öğrenebilecekleri ve kendilerini geliştirmelerine fırsat tanıyan işverenleri seçiyorlar. İK, olumlu kişilerarası ilişkiler, üretkenlik ve performansa odaklanan bir ortamı geliştirmeye yardımcı olmak için eğitim programları, beceri oturumları, etkileşimli liderlik eğitimleri ve mentörlük fırsatları sunan etkinlikler oluşturabilir.


Tom Haak'a göre şirketlerdeki hiyerarşik liderlik düzeni uzun vadede rafa kalkacak. Her çalışanın şirket içerisinde yeri geldiğinde ortak şirket hedefleri için kendi başına bir lider olabilmesine önem verilecek.


8- İşyeri kültüründe çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık ve aidiyet (ÇEKA) faktörlerinin dikkate alınması


Çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık ve aidiyet (ÇEKA): Ayrımcılığı, önyargıyı ve tacizi ortadan kaldırmaya ve yenilikçiliği, büyümeyi teşvik eden çeşitlilik içeren bir iş yeri yaratmaya yönelik gittikçe önem kazanacak bir girişimdir.


keİKen olarak yeni yılda belirleyeceğiniz yeni şirket hedeflerinde bu trendleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye eder iyi yıllar dileriz!
97 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page