top of page

Boolean/X-Ray arama yöntemi nedir ve işe alım için nasıl kullanılır?


Aynı zamanda X-Ray arama yöntemi olarak da bilinen Boolean arama yöntemi, ismini 19. yüzyılda yaşamış olan İngiliz matematikçi George Boole’un geliştirdiği Boolean mantığından almıştır. Günümüzde Boolean arama yöntemi daha net ve alakalı sonuçlara ulaşmak amacıyla, ilgili komutların belirli anahtar kelimeler ile arama çubuğuna yazılmasıyla kolayca yapılabilmektedir. En sık kullanılan Boolean arama komutları AND, OR ve NOT dır. Bu komutları kullanarak isteğinize göre aramanızı genişletebilir veya sınırlandırabilirsiniz. Birçok insanın da aslında farkında olmayarak kullandığı Boolean arama yöntemi öğrenmesi kolay bir yöntemdir.


İşe alım uzmanları tarafından da X-Ray arama işleçleri en doğru adaya ulaşmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu arama yöntemi ile aradığınız kriterlere uyan adayları daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Örneğin belirli bir şirkette çalışmış olan, belirli bir konumda yaşayan ve istenilen eğitim seviyesine sahip olan adaylara daha hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Boolean arama yöntemini birçok arama motorunda örneğin Google, LinkedIn ve hatta Facebook’da bile kullanabilirsiniz.


AND

İki ya da daha fazla anahtar kelimeyi içeren sonuçlara erişmek istediğinizde AND komutunu uygulayarak ve aramanızı daraltarak ilgili sonuçlara ulaşabilirsiniz. Örneğin “makine AND mühendis” aramasını yaptığınızda karşınıza hem makine hem de mühendis kelimelerini içeren sonuçlar çıkacaktır.

OR

OR komutu ise arama çubuğuna alternatif anahtar kelimeleri yazarak aramanızı genişletmenizi sağlar. Aynı zamanda, işe alım uzmanları tarafından bir terimi farklı şekillerde yazan adayların hepsine erişim sağlamak amacıyla da kullanılır. Örneğin “PowerPoint OR Power Point” şeklinde arama çubuğuna yazdığınızda bu kelimeyi iki şekilde de yazmış olan adayları bulabilirsiniz.
NOT

NOT komutu ile belirli kelimeleri aramanızın dışında tutabilirsiniz. NOT yerine aynı zamanda eksi işaretinden sonra aramanıza katmak istemediğiniz kelimeyi de yazarak sonuçlarınızı daraltabilirsiniz. Örneğin bir pozisyon için aday ararken o pozisyona dair iş ilanlarını sonuçlarınızdan çıkarmak için “NOT ilan” veya “-ilan” şeklinde arama çubuğuna yazarak, komutlarınız arasına ekleyebilirsiniz.
Boolean İşleçleri

Kullanımı

Örnek

AND

İşleçle birlikte arama çubuğuna girilen bütün anahtar kelimeler ile ilintili sonuçların çıkmasını sağlar

“Almanca AND Öğretmen”

OR

Arama çubuğuna girilen bir ya da daha fazla anahtar kelimenin olduğu sonuçlara ulaşılır

​"dotnet OR .net"

NOT / eksi işareti(-)

Belirli kelimeleri aramanın dışında tutmaya yarar

“NOT Freelance” / “-Freelance”

Parantez ()

Birden çok arama dizesini gruplandırmayı sağlar

“Yazar AND (İçerik OR Metin)”

Alıntı işaretleri ""

Bir kelime öbeğini tam olarak içeren sonuçlara ulaşmak için kullanılır

“İnsan Kaynakları”

-site:

Bir web sitesini aramadan çıkarmak için kullanılır

-site:instagram.com

Boolean komutları her arama motorunda aynı olmayabilir bu yüzden arama yaptığınız web sitesinin komutlarını incelemenizi öneririz.


Bir işe alım uzmanı olarak Boolean arama yöntemini öğrenmek doğru adaylara ulaşma hızınızı artırmaya yararken, iş arayan adaylar olarak ise özgeçmişinizi bu tekniğe uygun bir şekilde hazırlayarak aramalarda üst sıralarda çıkıp İK uzmanlarının dikkatini çekmenizi sağlar. İşe alım uzmanları tarafından fark edilmek istiyorsanız CV ve mülakat danışmanlığı hizmetimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Kaynaklar What is Boolean Search? - New York Public Library (https://www.nypl.org/blog/2011/02/22/what-boolean-search)

Sourcing on Google: Boolean search for recruiters - https://resources.workable.com/tutorial/source-google-boolean#


Boolean Operators: Parentheses - University of Hawaiʻi at Mānoa Library https://guides.library.manoa.hawaii.edu/c.php?g=105358&p=684347

What Is Boolean Search in Recruiting? Process, With Examples for Google and LinkedIn - https://www.spiceworks.com/hr/recruitment-onboarding/articles/what-is-boolean-search-in-recruiting-process-with-examples-for-google-and-linkedin/

268 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page