top of page

İşyerinde Çeşitliliğin FaydalarıSon zamanlarda, işyerinde çeşitlilik, İK dünyasında güçlü bir olgu haline geldi. İnsan kaynakları departmanında, çeşitlilik işe alım yazılımlarının kullanımıyla, şirket politikaları ve kurumsal stratejilerinin güncellenmesiyle işe alım sürecini ve çalışan deneyimini daha kapsayıcı bir hale getirebilme çabaları oldu. İK profesyonellerinin DE&I (çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık) konusundaki çabaları sayısız ancak öncelikle temel kavramları açıklamakla başlayalım.


İşyerinde çeşitlilik, farklı geçmiş deneyimlere ve demografik özelliklere sahip insanların istihdamı olarak tanımlanabilir. Çeşitliliğe sahip bir işgücü, farklı cinsiyetlerden, yaşlardan, dinlerden, dillerden, etnik kökenlerden, ülkelerden, eğitim ve sosyoekonomik geçmişlerden insanları içerebilir.


Eşitlik, farklı demografik özelliklere sahip olan çalışanların, özgün ihtiyaçlarını anlama ve karşılama çabasıdır. Eşitlik, çalışanların dini, sağlık ve etik gibi nedenlerden özel ihtiyaçlarını karşılamaları için çeşitli yemek seçeneklerine sahip olmayı içerebilir.


Kapsayıcılık, farklı geçmiş deneyimlerine ve demografik özelliklerine bakılmaksızın tüm çalışanlara eşit davranmaktır. Kapsayıcılık, terfi ve öğrenme fırsatları gibi her çalışan için aynı fırsatların sağlanmasını içerir.


Forbes'un 3 Benefits of Diversity In The Workplace makalesine göre, çeşitlilik içeren bir iş gücüne sahip olmanın en önemli faydaları şunlardır:

  • Çeşitlilik içeren ekipler, farklı deneyimlerden ve geçmişlerden gelen farklı fikirler sunarak yaratıcılığı ve yeniliği geliştirir.

  • Çeşitlilik içeren bir iş yeri, profesyonel gelişim için daha büyük fırsatlar yaratır. Çeşitlilik içeren bir ekipte, farklı kültürlere, yaşam ve iş üzerine farklı bakış açılarına maruz kalınması nedeniyle profesyonel ve kişisel olarak gelişmek için daha büyük fırsatlarla karşılaşılabilir.

  • Çeşitlilik içeren bir ekip, daha geniş bir bakış açısına ve masaya getirilebilecek daha fazla bilgiye sahiptir, bu sayede karar verme sürecinde daha iyidir.

Çeşitli seslerin karışımı herkes için daha iyi tartışmalara, kararlara ve sonuçlara yol açar.” — Sundar Pichai

Çeşitliliğe sahip bir iş gücü, yalnızca şirketteki çalışanlar için fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda iş arayanlar üzerinde de bir etkiye sahiptir.


Glassdoor'un What Job Seekers Really Think About Your Diversity and Inclusion Stats araştırmasına göre kapsayıcı bir iş yeri, iş arayanlar için bir sonraki kariyer adımlarına karar vermelerini etkileyen güçlü bir faktördür.


İş arayan ve çalışanlar arasından 4 kişiden 3'ü (%76), şirketleri ve iş tekliflerini değerlendirirken çeşitli bir iş gücünün önemli bir faktör olduğunu bildirdi.

McKinsey'nin 2019 analizi, etnik ve cinsiyet çeşitliliği söz konusu olduğunda, üst çeyrekte yer alan şirketlerin alt çeyrekte yer alan şirketlerden %36 daha kârlı olduğunu gösterdi. Ayrıca, 2022'de yayınlanan The Diversity and Inclusion (D&I) - Global Market Trajectory & Analytics raporu, çeşitli şirketlerin çalışan başına 2,5 kat daha fazla nakit akışı kazandığını ve kapsayıcı ekiplerin %35'in üzerinde daha üretken olduğunu belirtti. Bu araştırmalar bize çeşitliliğin faydalarının sadece çalışan veya aday deneyimi ile sınırlı olmadığını gösteriyor. Çeşitlilik, aynı zamanda şirketlerin performansını ve kâr oranını da etkileyen bir faktördür.


Y kuşağının %83'ünün, şirketin kapsayıcı bir kültürü desteklediğine inandıklarında işlerine aktif bir şekilde bağlandıkları Deloitte tarafından saptanmıştır. Araştırmaya göre Y Kuşağı, daha eski kuşaklara göre işlerine daha az bağlı, bunun nedeni kuruluşların çeşitlilik ve kapsayıcılık konusundaki yetersiz çabaları olabilir.


Özetle, profesyonel olarak gelişmek ve büyümek için farklı görüşlere ihtiyacımız var. İş yerinde benzersiz bakış açıları elde etmenin en iyi yollarından biri, farklı geçmişlere sahip, çeşitli bir ekibe sahip olmaktır. Çeşitlilik, bazı geleneksel şirketler için korkutucu görünebilir, ancak gelecekte, Z kuşağının işyerine daha fazla katılmasıyla birlikte çeşitlilik, şirketler için daha güçlü bir konu olacaktır. Bu nedenle, çeşitlilik ve kapsayıcılık üzerinde daha fazla uygulama yapmak için bir yerden başlamak iyi bir fikir olabilir.


Çeşitliliğe sahip bir işgücünü yönetmek için işyerinde psikolojik güvenlik oluşturmak çok faydalı bir adım olacaktır. Psikolojik güvenlik hakkında daha fazlasını okumak için bloğumuza göz atın.

Şirketiniz için çeşitlilik ve kapsayıcılık içerikli eğitimler arıyorsanız veya çeşitliliği yönetmekte zorlanıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz! Bize ulaşabileceğiniz adresler:


Kaynaklar


Deloitte - The Radical Transformation of Diversity and Inclusion The Millennial Influence https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/us/Documents/about-deloitte/us-inclus-millennial-influence-120215.pdf


Forbes- 3 Benefits of Diversity In The Workplace https://www.forbes.com/sites/ashleystahl/2021/12/17/3-benefits-of-diversity-in-the-workplace/?sh=5a5022cf22ed

Glassdoor - What Job Seekers Really Think About Your Diversity and Inclusion Stats https://www.glassdoor.com/employers/blog/diversity/


72 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page