top of page

İnsan Kaynakları ve ChatGPT: Yeni Nesil Çalışan Yönetimiİnsan Kaynakları ve ChatGPT: Yeni Nesil Çalışan Yönetimi


İnsan kaynakları, bir organizasyonun çalışanlarına ilişkin tüm süreçleri, politikaları ve stratejileri yöneten bir işlevdir. İnsan kaynakları yönetimi süreci, geleneksel olarak manuel şekilde yönetilir. İnsan kaynakları departmanları genellikle işe alım, bordro ve özlük işleri, çalışan gelişimi, performans yönetimi gibi konuları ele almak için insan gücüne dayalı süreçleri kullanırlar. Bu nedenle, insan kaynakları yönetimi süreci zaman alıcı ve maliyetlidir.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte birçok sektörde olduğu gibi, insan kaynakları departmanları da süreçlerini yürütme sistemlerinde değişikliğe gidiyor. 2023 İK trendleri yazımızda da belirttiğimiz gibi, son zamanlarda şirketler bu süreçleri verimli şekilde ilerletmek adına yapay zeka teknolojilerini kullanmaya başladılar.

Seçme ve yerleştirme, performans yönetimi, çalışan gelişimi gibi birçok alt alanda, ChatGPT gibi yapay zeka teknolojilerinin büyük bir değişim yaratabileceği düşünülmektedir. Bu yazımızda ChatGPT’nin insan kaynakları süreçlerinde nasıl kullanılabileceğinden bahsedeceğiz.ChatGPT Nedir?

ChatGPT; OpenAI tarafından geliştirilen, doğal dil işleme (NLP) alanındaki bir yapay zeka sohbet robotudur.

ChatGPT kendi tanımına göre “Bir dil modelidir ve insan benzeri bir şekilde doğal dil ile iletişim kurabilir.”. Metin tabanlı bir arayüz kullanarak kullanıcıların sorularını yanıtlamak, öneriler sunmak veya diyaloglar sürdürmek için kullanılabilir. ChatGPT her kullanımda tam ve kesin cevaplar vermese de, sorulan sorular hakkında bilgi sunar ve size sorunuz hakkında yardımcı olur. Aynı zamanda bir AI robotu olması sebebiyle kendi verdiği yanıtları hatırlayabiliyor ve hatta kendi cevaplarını düzeltebiliyor. Bu teknolojiyi kullanırken ihtiyaç duyduğunuz teorik bilgilere ulaşabileceğiniz gibi, belge oluşturma ve düzenleme de yapabilirsiniz. Farklı dil seçenekleri de bulunan ChatGPT’de; yüklenen metinlerin dil çevirisini yapma, metinleri özetleme ve derleme, imla hatalarını düzeltme, yeni metinler oluşturma gibi birçok seçenek mevcuttur. Dil becerileri haricinde kod yazma, yazılan kodları düzenleme, matematiksel işleri yerine getirme gibi analitik işlevleri de bulunmaktadır.

ChatGPT’nin kısa sürede popüler olmasının ve kullanımının yaygınlaşmasının ana sebeplerinden biri, sanal bir asistan olarak kullanım olanağı sağlamasıdır.


ChatGPT ve İnsan Kaynakları


ChatGPT’yi şirketinizin insan kaynakları süreçlerine dahil ederken bir uzmandan yardım alabilir ya da tüm süreci kendiniz yönetebilirsiniz. Süreci kendiniz yönetecekseniz, ChatGPT’yi etkin bir şekilde kullanabilmeniz için şirketinizdeki mevcut insan kaynakları yönetim sistemleri ile entegre etmeniz gerekmektedir. Bu aşamada ChatGPT’nin hangi fonksiyonlarını kullanacağınızı belirlemeniz ve buna uygun bir uygulama geliştirme sürecine girmeniz gerekir. Bu sayede, şirketinizin ihtiyaçları doğrultusunda eğitilmiş bir dil modeli elde edebilir ve insan kaynakları süreçlerine harcanan zamanı azaltabilirsiniz. Ancak, küçük işletmeniz için ChatGPT’yi kullanmak isterseniz direkt olarak çevrimiçi ortamda da hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra, insan kaynakları departmanında çalışan biri iseniz ChatGPT’yi kullanarak yanıt almak istediğiniz soruları sorabilir, özgeçmişleri hızlıca tarayabilir, ön görüşmeleri kolayca organize edebilirsiniz.

Yazımızın ilerleyen kısmında ChatGPT’ye nasıl komutlar vermeniz gerektiğini örnekler ile gösteriyor olacağız.ChatGPT’nin İnsan Kaynakları Alanında Kullanımı


İşe Alım Süreci: ChatGPT, adayların özgeçmişlerini inceleme ve uygun adayları seçme konusunda insan kaynakları departmanına yardımcı olabilir. Adayların başvurularını otomatik olarak değerlendirerek, uygun adayları seçme sürecinde zaman tasarrufu sağlayabilir. Ayrıca mülakatların planlanmasına ve adayların takibine de yardımcı olabilir.


Eğitim ve Gelişim: ChatGPT; şirket içi eğitimlerde kullanılabilir, çalışanların sorularını yanıtlayabilir veya iş yerindeki diğer sorunları ele alabilir. Bu, insan kaynakları departmanlarının daha iyi bir eğitim deneyimi sağlamasına ve çalışanların daha etkin bir eğitim sürecine girmesine yardımcı olabilir. Eğitim materyalleri oluşturma, çalışanlara kişisel danışmanlık yapma, geri bildirim sağlama gibi faydalar sağlayabilir.


Performans Yönetimi: ChatGPT, çalışanların performans yönetimi süreçlerini gerçekleştirmede rol oynayabilir. Çalışanların performans hedeflerini belirlemelerine ve performans hedeflerine ulaşmak için gereken kaynaklara erişmelerine yardımcı olabilir. Her çalışan için performans değerlendirme formları oluşturma, performans değerlendirme sürecinde yöneticilere geri bildirim verme gibi konularda yardım alınabilir. ChatGPT; performans takibinde yer alması gereken unsurlar, performans takip ve değerlendirme kriterleri, kriterlerin puanlama yüzdeleri, değerlendirme sonuçlarına göre ödül sistemi oluşturma gibi konular hakkında bilgi sağlayabilir.


Şirket İçi İletişim ve Motivasyon: Çalışanlar, ChatGPT'ye sorularını sorarak veya sorunlarını raporlayarak şirket içi iletişim sürecini hızlandırabilirler. ChatGPT ayrıca, çalışanların şirket içi iletişimlerini daha verimli hale getirerek, şirketlerin daha iyi bir işbirliği sağlamalarına yardımcı olabilir. Aynı zamanda, çalışanların motivasyonlarını arttırmak için düzenlenebilecek etkinlikler hakkında bilgi verebilir. Etkinlik fikirleri alma, etkinlik değerlendirme formu oluşturma gibi konularda ChatGPT’ye danışılabilir.ChatGPT’nin Sağladığı Avantajlar


Zamandan Tasarruf: İnsan kaynakları departmanları, ChatGPT'yi kullanarak, işlemleri daha hızlı ve daha verimli hale getirebilir ve böylece daha fazla zaman kazanabilirler.


Maliyet Azaltımı: ChatGPT, insan kaynakları departmanlarına maliyet tasarrufu sağlayabilir. Örneğin, işe alım sürecinde mülakat maliyetlerinin azaltılmasına ve daha etkili bir şekilde işe alım yapılmasına yardımcı olabilir.


Verimlilik Artışı: ChatGPT, insan kaynakları süreçlerinde çeşitli bilgiler sağlayarak insan kaynakları departmanlarına daha etkili bir iş yapma olanağı sağlayabilir.


İşgücü Planlaması: ChatGPT, şirketlerin ihtiyaç duyduğu işgücü planlamasını daha iyi bir şekilde yapmasına ve böylece şirketin başarı şansını artırmasına yardımcı olabilir.


İşgücü Analitiği: ChatGPT, şirketin mevcut işgücü hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlayabilir. Bu, insan kaynakları departmanlarının, şirketin performansını ve işgücü verimliliğini daha iyi bir şekilde anlamasına ve böylece daha etkili bir işgücü planlaması yapmasına yardımcı olabilir.Seçme ve Yerleştirme Süreçlerinde ChatGPT Kullanımı


1. İş İlanı Hazırlama

Şirketinizdeki personel ihtiyacını karşılamak için oluşturacağınız iş ilanında ChatGPT'den yardım alabilirsiniz. Belirlediğiniz pozisyon kriterlerini de belirterek kapsamlı bir iş ilanı elde edebilirsiniz. Örneğin:2. Anahtar Kelime Belirleme

İlanınıza gelen başvurularda aramanız gereken anahtar kelimeleri belirlemede ChatGPT'den yardım alabilirsiniz.

Örneğin:3. Mülakat Soruları Hazırlama

Pozisyon gerekliliklerine göre düzenlenmiş ön görüşme ve teknik mülakat soruları oluşturma konusunda ChatGPT size yardımcı olabilir. Hangi pozisyon için hangi teknik soruların sorulması gerektiğini ve bu sorular için hangi cevapları almanız gerektiğini de ChatGPT'den öğrenebilirsiniz.

Örneğin:4. İşe Alım Sürecinde İçgörü Alma

ChatGPT, işe alım süreçleri için size içgörüler vererek işe alım sürecinizin daha etkin ilerlemesine yardımcı olabilir. İşe alım kararı verme aşamasında pozisyon bazlı kritik noktaları ChatGPT'ye sorabilirsiniz.

Örneğin:5. Başvurulara Dönüş Yapma

İş ilanınıza gelen başvurulara otomatik ya da olumsuz dönüş yapmak için ChatGPT'den yardım alabilir, hatta mail içeriğini ve dildeki resmiyetin seviyesini değiştirebilirsiniz.

Örneğin:
İnsan kaynakları yönetimi, herhangi bir organizasyonun başarısı için kritik bir unsurdur. ChatGPT'nin insan kaynakları yönetiminde kullanımı, şirketlerin verimliliklerini artırarak daha iyi sonuçlar elde etmelerine yardımcı olabilir. Sonuç olarak, ChatGPT gibi NLP teknolojileri, insan kaynakları yönetiminde önemli bir rol oynayabilir.Not: Bu yazıda ChatGPT'den faydalanılmış, hatta bir kısmı ChatGPT tarafından yazılmıştır. :)


Kaynaklar:
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page